Reportáž: Zeměfest (Sebastian Vošvrda)

Bylo třináctého dubna, den velkého větru, proměnlivého počasí a oslav Dne Země, které bývají tradičně pořádány dvaadvacátého dne téhož měsíce. Na naší planetě Zemi jsme plně závislí a ona sama je velmi křehká a potřebuje něžnou péči. Proto si zasluhuje šetrné zacházení. Země, planeta nám zapůjčená a domov nás všech, si zaslouží být patřičně prezentována, ochraňována a oslavována.

 
V Mladé Boleslavi to je už pošesté zásluha Domu dětí a mládeže, přesněji jím zřizovaného „Ekocentra Zahrada“, které se tímto připojilo do projektu „Mladá Boleslav – zdravé město“. V duchu motta: „Ta největší dobrodružství jsou zadarmo“, se vrhly asi dva tisíce návštěvníků do dalšího jedinečného festivalu, který se oproti již proběhlým ročníkům konajících se v parku na Výstavišti, přesunul na louku k Jizeře. Prostředí zapadlo do tématu Dne Země a oslavy přírody mnohem lépe než Výstaviště.Akce byla přístupná zcela pro všechny. „Jedná se o zážitkové odpoledne v přírodě pro rodiny i jednotlivce každého věku,“ říká jeden z organizátorů, Honza Cindr. Já sám jako svědek, který se zapojil do organizace dobrovolně, mohu doložit, že atmosféra byla vskutku harmonická. Lidé mezi sebou nezávisle konverzovali, spolupracovali a spolu s námi, dobrovolníky, mohli zažít zajímavé odpoledne, kdy si mohli vybrat ze sportovní, tvořivé, intelektuální, kulturní, ale vždy hravé náplně.
Divadlo pro děti, hudební stage, na níž se vystřídal Lipskvintet a Durmančiny bylinky, které společně potěšily svými tóny, výstava výsledků činnosti mateřských školek, ve které představily celoroční soutěž s tématem shodným sDnem Země; dále jízdy na lodi, opékání vuřtů, smyslové chodníčky, vyžití v hudebním tepee s píšťalami a bubínky, výroba ptačích budek a hmyzích hotýlků atd., to jsou jen zlomky aktivit, do kterých se návštěvníci nadšeně zapojili. Organizátoři pokaždé vymyslí nějaký „super objekt“, který je slušivým doplňkem města. Loni to byl „květinový vůz“ – zahrádka, který celý rok parkoval v ulicích města. Letos se jedná o „vychytaný vor“, který kotví a bude kotvit na břehu Jizery a je volně k vyzkoušení. Raritou je ale to, že byl vyroben z PET lahví donesených veřejností coby vstupné na akci. Vor „Peťák“ se na vás těší. Během akce probíhala, jak už to každoročně bývá, soutěž školních družstev, tentokrát, v duchu akce, v tábornických dovednostech. Letos se překvapivě na prvních třech místech objevily tři školy z Mnichova Hradiště. Tímto jim gratuluji. A jak by řekl pan Martin Herrmann, který celou akci doprovázel mluveným slovem: „Děkuji všem příchozím, že nelenili opustit domov, pořadatelům za odhodlanost, a všem za krásný společný zážitek.“

 

Sebastian Vošvrda