Reportáž: Evropský den jazyků 2013 (Jaroslav Vaněk)

Dne 26. 9. 2013 proběhne na osmiletém gymnáziu v Mladé Boleslavi den Evropských jazyků. Škola pořádá tento den každý rok už dlouhá léta. Je to den, kdy každá třída kromě prvních a osmých ročníků předvede nějaké vystoupení na dané téma, které mají všichni společné. Vše vypukne v 8 hodin ráno ve velkém sále Kulturního domu v Mladé Boleslavi.

 

 

Už v půl osmé ráno bude možné vidět zde mnoho studentů v různých kostýmech, jak pobíhají sem a tam a nosí nejrůznější dekorace ke svému vystoupení, aby bylo vše připraveno na 100%. Asi 10 minut před osmou už je sál plný učitelů a studentů, kteří už netrpělivě čekají, až budou moct předvést svá vystoupení, a taky na to co předvedou ostatní.

V osm hodin vystoupí na pódium paní profesorka Vedralová a pan profesor Matějů, aby všem řekli něco o historii dne jazyků, také nám sdělili, že téma letošního dne jazyků jsou filmy a muzikály, potom všem popřáli příjemnou zábavu, uvedli první účinkující třídu a šli se posadit.

 

 

První účinkující třídou je 2.A. Vybrali si Muzikál ze střední. Trvalo to asi 5 minut, ale měli to připravené a nacvičené opravdu dobře, když skončili, tleskal jim celý sál. Pak je na řadě třída 2.B, ti si pro své vystoupení vybrali film Harry Potter a kámen mudrců. Jejich kostýmy jsou opravdu pozoruhodné a vypadaly jako opravdové. Představení pojali trošku humorně, takže se publikum smálo, ale když skončili, všichni jim ohromně zatleskali. Následovalo vystoupení třetích ročníků, nejdříve šla na řadu třída 3.A. Jejich téma mě opravdu pobavilo, vybrali si film Alvin a Chipmunkové, ale vše měli připravené a nacvičené opravdu skvěle a jejich kostýmy tří veverčáků pobavili snad každého. I jim se představení opravdu vydařilo a opět se na konci setkali s mohutným potleskem. Následovala třída 3.B a jejich vystoupení. Vybrali si film Avatar. Měli opravdu nádherně namalované kulisy, jejich planeta Pandora vypadala opravdu věrohodně a jejich modrá těla s dlouhými vlasy spletenými do copu vypadaly opravdu tak, jako to měli lidé Navi ve filmu. I jim se představení moc povedlo. Potom nastoupili čtvrté ročníky, první šla na řadu třída 4.A. Oni si vybrali Šmouly, jejich šmoulí vesnička s houbovými domečky a modrá těla s bílými čepičkami vypadala vážně roztomile a jejich zlý kouzelník Gargamel neměl chybu. Jejich představení bylo opravdu okouzlující. Po nich se představila třída 4.B, která si vybrala film Doba ledová, jejich kostýmy vypadaly moc vtipně, ale zpracované to měli dokonale, dokonce ani mamut jim nechyběl. Na konci se setkali s velkým potleskem.

 

Následně nastoupily páté ročníky.

Jako první samozřejmě 5.A, která si jako svoje téma zvolila muzikál Louskáček. Jejich představení mělo opravdu co do sebe a měli to velmi vydařené, jak kostýmy, tak kulisy a herci byli skvěle sehraní, museli to cvičit opravdu důkladně. Po nich nastoupila samozřejmě třída 5.B s muzikálem Kleopatra. Jejich kostýmy a to jak byli namalovaní, připomínalo opravdové Egypťany z dřívějška a jejich kulisy vypadaly jako pyramidy, i jim se představení vydařilo. Pak nastoupily 6 ročníky. Třída 6.A si jako své téma zvolila film Tři oříšky pro Popelku. Jejich představení bylo vtipné, dobře zpracované a moc se jim vydařilo, takže není divu že se na konci setkali s velkým potleskem. Třída 6.B si vybrala Pomádu. Bylo to opravdu skvělé, jejich taneční pohyby a kostýmy byly obdivuhodné, určitě to cvičili dlouho a potlesk na konci si zasloužili. Pak přišli na řadu poslední sedmé ročníky. Třída 7.A si vybrala Simpsonovy. Jejich žlutá rodinka sklidila opravdu veliký úspěch. Jejich představení bylo vydařené a všichni se hlasitě smáli jejich kostýmům i kulisy se jim moc povedly, a také si vysloužili veliký potlesk. Jako poslední se představila třída 7.B s jejich Hvězdnými válkami. I oni to měli vážně skvělé, jejich kostýmy vypadaly věrohodně a jejich kulisy vesmírných lodí taky, až to vypadalo jako bychom byli v natáčecím studiu, dokonce i se světelnými meči si poradili, tak není divu, že na konci je čekal mohutný potlesk.

 

Po vystoupení poslední třídy přišlo na pódium opět několik učitelů, aby upozornili na to, že teď se bude hlasovat a volali postupně jednu třídu po druhé, aby zahlasovali pro své favority. Je jasné, že nikdo nemohl hlasovat sám pro sebe. Když se dohlasovalo, tak učitelé na pódiu chvíli povídali o jednotlivých vystoupeních a studenti 8. ročníků mezitím sčítali hlasy. Pak přišlo vyhlášení. Bylo to opravdu hodně těsné, ale nakonec vyhrála třída 4.A se svými Šmouly. Byly jim předány ceny a studenti předvedli své vystoupení ještě jednou. A to bylo vše, tím Den Evropských jazyků pro letošek skončil. Podle mě se tento den opravdu vydařil a už se těším na příští rok.

 

 

Jaroslav Vaněk