Kdo jsme? Pussy Riot!

 

„Bohorodičko, Panno, staň se feministkou, staň se feministkou, feministkou se staň! Církevní chvála prohnilých vůdců, křížová cesta jejich černých limuzín. K tobě do školy se chystá kazatel, vezmi si půjčku – přines mu peníze! Patriarcha Gundaj věří v Putina, lépe kdyby v Boha, vymrdanec, věřil. Pás panny nenahradí mítinky, na protestech s námi Přečistá Maria. Bohorodičko, Panno, Putina vyžeň, Putina vyžeň, Putina vyžeň!“ takhle se vyjadřuje seskupení Pussy Riot ve své písni. (překlad Jana Petrová)

 

 

Již několikátým týdnem se v médiích objevují zmínky o skupině Pussy Riot.  

Pro ty z vás, kteří neví, o koho jedná. Pussy Riot je ženská punková kapela, kterou tvoří z větší části feministky. Svou tvorbou se snaží poukázat na nerovnost mezi pohlavími, různé typy diskriminace a mj. také problémy týkající se ruské vlády, především Vladimira Putina. Skupina pořádá provokativní a většinou nelegální vystoupení. Členky vystupují s barevnými kuklami na hlavách. Často jsou vidět na střechách, v metru či v chrámech. 

 

Tři zatčené členky

A právě kvůli vystoupení z 21. února tohoto roku v jednom z moskevských chrámů teď třem členkám kapely – Naděždě Tolokonnikovové, Mariji Aljochinové a Jekatěrině Samucevičové -hrozí 2 roky vězení. Důvod? Výtržnictví motivované náboženskou nenávistí. Jak se vyjádřila soudkyně: „Šlo o spiknutí za účelem hrubým způsobem porušit veřejný pořádek. Jednalo se o nenávist vůči určité sociální skupině a náboženství.“ S tímto výrokem však obhájci Pussy Riot nesouhlasí. Podle nich nedošlo k naplnění trestného činu. Na obhajobu skupiny se začala hlásit i značná část obyvatelstva Evropy, sepisují petice a dávají najevo svůj nesouhlas s rozsudkem, proti kterému se všechyn tři obžalované odvolaly. Další členky Pussy Riot, po kterých policie pátrá, se zatím snaží sehnat podporu v zahraničí.

 

Vystoupení Pussy Riot

 

Je těžké si na celou věc udělat vlastní názor, protože informací je mnoho a zároveň málo. Můžeme se jen dohadovat, zda jsou či nejsou cenzurované a jestli jsou všechny pravdivé.