Fenomén pod názvem „Geocaching“

Jak jistě všichni víme, mládež a vůbec celá populace má stále větší sklony k lenosti a téměř nulové fyzické aktivitě. (Zajisté existují výjimky, ale ty bohužel jen potvrzují pravidlo.) Donutit lidi, kteří nejraději vysedávají na gauči a věnují se tzv. „gaučingu“, je téměř nadlidský úkol, bohužel.

 

V poslední době máte možnost stále více slyšet o geocachingu. Co to je? Geocaching je definován jako celosvětová hra, která využívá moderní techniky GPS pro hledání ukrytých pokladů. Hráči se za pomoci GPS zařízení snaží objevit krabičku zvanou keš (cache) a poté se o svůj zážitek podělí na internetu.

 

Logo

 

 

Věřím, že většině z vás to připadá jako blbost, na kterou jsme si hráli v první třídě. A je to skutečně tak. Vzpomínáte na hru „Přihořívá, hoří!“ nebo na obyčejnou schovávanou? Princip je v podstatě stejný, nemáte také ten pocit? Psychology je dokázáno, že člověk si hraje po celý svůj život a s různými věcmi – „Člověk hravý“.

A možná právě díky tomuto, dovoluji si říct, faktu, získává již zmíněná hra Geocaching, stále větší popularitu.

 

Keš

 

Sama jsem se s touto hrou setkala jako malé dítě ve vodácko-turistickém oddíle, který jsem navštěvovala. Tehdy jsme však ještě o nějakém internetu moc nevěděli. Později jsem se ke Geocachingu dostala znovu, tentokrát právě v elektronické formě a plynule jsem navázala na svou předchozí zkušenost.

Vzpomínám si tenkrát dávno,když jste před někým mluvili o keškách, většinou na vás koukal, jak na blázna. Dnes řeknete „keš“ a značná část lidí se otočí se slovy „Kde?“, „Tady?“, „Máš hint?“ (hint=nápověda)

 

Závěrem bych chtěla navézt k zamyšlení. Geocaching, je sice definován jako „hra“. Je to však stále ještě hra? Spousta zaregistrovaných lidí na oficiální stránce www.geocaching.com vyloženě trhá rekordy v počtu odlovených keší (pohybujeme se v řádech tisíců a desetitisíců!) a předhání se, kdo najde keš dříve. Není to ale třeba také chytrý tah, který má donutit mládež a lidi závislé na moderních technologiích k nějaké aktivitě? Možná.

 

Tak co myslíte, potkáme se na nějakém geomístě?

 

 

 

Zdroje: www.geocaching.com