Reportáž: Letecké muzeum v Mladé Boleslavi (Tereza Handlíková)

Mladá Boleslav se podobně jako většina měst v České republice může pyšnit několika historickými památkami. Oproti jiným městům je však bohatší o svoje letiště, na kterém snad ještě letos slavnostně otevře muzeum věnované letecké historii.

 

 

Město bylo i v minulosti s letadly silně spjato, neboť právě zde Metoděj Vlach sám sestavil své první letadlo a roku 1912 na něm poprvé vzlétl. Po této významné historické události založilo město téměř po sto letech Nadační fond letadla Metoděje Vlacha a mladoboleslavský Aeroklub ochotně zapůjčil místo v hangáru pro nově postavenou repliku Vlachova letadla z roku 1912. Již o rok později, v červnu 2002 bylo toto letadlo poprvé předváděno veřejnosti na prvním Dobovém leteckém dnu.

 

Letišti se díky Nadačnímu fondu začalo velmi dařit a minulý rok 2012 se konal již 9. Dobový letecký den. Když jsem se šla dnes na místo podívat, nemohlo miuniknout, že tam stojí již hotová stavba budoucího leteckého muzea.Budovu jsem si mohla prohlédnout pouze zvenčí, neboť ještě není otevřená a “obyčejný“ návštěvník se dovnitř jen tak nepodívá. Měla jsem štěstí a před hangárem jsem potkala pilota a člena Nadace Metoděje Vlacha, který mi byl ochoten zodpovědět bližší informace o leteckém muzeu.

 

Dozvěděla jsem se, že v muzeu bude dohromady k vidění kolem třiceti letadel, ale nemohla jsem pochopit, jak se tam všechna letadla budou moci vejít. „V muzeu budou letadla nelétající, což znamená  letadla s kterými se létat nedá, nebo se s nimi létá velmi málo. Ta budou zavěšená na lanech ve vzduchu, tím vznikne prostor pro letadla létající, která budou v muzeu na zemi připravena k letu. To je také jeden z důvodů, proč je muzeum na letišti“, říká pilot Nadace Metoděje Vlacha. V muzeu budou i malé modely letadel ve vitrínách a jiné historické materiály spojené s létáním, například letecké motory, listiny, licence, obleky a mnoho dalších. „Další informace o létání se bude moci návštěvník dozvědět prostřednictvím různých přednášek a seminářů v přednáškovém sále. Venku bude moci návštěvník posedět na příjemné terase, odkud lze sledovat letadla ve vzduchu.“

Stavba muzea začala na jaře roku 2012. Návrh zhotovil architekt Michal Hlaváček, který se mimo jiné také zasloužil o nový vzhled Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi. Dnes je již budova muzea hotová, chybí pouze poslední výbavy interiéru. O jeho financování se aktuálně vedou diskuse na Krajském úřadu Středočeského kraje. Celkově tedy stavba trvala zhruba rok a přesný datum otevření není zatím znám. „Nápad vznikl stejně jako v případě pomníku Metoděje Vlacha v Nadaci, která ho úspěšně prosadila na Středočeském kraji. Teď už zbývá jen doufat, že letíme do vítězného konce.“, říká s úsměvem na tváři pilot Petr Handlík a dodává, „Nadace v současné době vlastní deset letadel, jedno další letadlo se dostavuje. Je však téměř jisté, že se do budoucna můžeme těšit na další.“ Doufám, že je tomu tak, protože letadlům se v Nadačním fondu Metoděje Vlacha daří opravdu velmi dobře.

 

Tereza Handlíková