Mumford & Sons se svým nejnovějším albem opět nezklamali

mumford and sonsPokud vás už rozčilují americké vánoční písničky znějící z každého obchodu, pusťte si k vánoční atmosféře folk-rockovou kapelu Mumford & Sons. Jejich nové CD vás (i přes „nevánoční“ obsah) jistě naladí na tu správnou sváteční vlnu.

 

 

Čtveřice hudebníků je často označována jako „britští tuláci“, oblékají se podobně jako třeba Bob Dylan. Tato anglická skupina vznikla v roce 2007, já jsem na ni narazil teprve loni. Dostal jsem se k nějakému videu, které mě ani zdaleka neuchvátilo tak, jako doprovázející hudba.

Přes jejich poměrně nízký počet jsou proslulí svými koncerty, které jsou plné neuvěřitelné energie, a velkým rozsahem hudebních nástrojů. Kytary, bubny, kláves a basa jsou základem, kluci ale hrají i na akordeon, mandolínu, banjo a dobro. Pro ty, kteří tento nástroj neznají, přikládám obrázek.

 

dobro

 

Mumford & Sons vydali v září tohoto roku své druhé album jménem Babel. Obsahuje 15 skladeb a musím říct, že mě nadchlo. A evidentně nejen mě, CD se totiž umístilo na prvním místě v britské hitparádě. V mnoha ohledech se podobá svému o tři roky staršímu sourozenci jménem Sigh No More, ačkoliv je ještě o něco ucelenější. Na obou převažují pomalé balady. V textech se opět objevují archaismy tak typické pro tuto skupinu. Také se často opírají o světovou literaturu (můžete zaslechnout citace od Shakespeara nebo Homéra).

 

mumford and sons

Jediné co by se dalo vytknout je to, že na CD chybí nějaký hit. V předchozím albu to jednoznačně byla skladba Little Lion Man, která se vyšplhala na nejlepší příčky všech známých hitparád a získala i ocenění Grammy za nejlepší rockovou skladbu.  Doufám, že je to jen otázka času, kdy získá podobný úspěch některá z nových písní. Pokud patříte mezi příznivce klidnější akustické hudby a mužského „chrapláku“, rozhodně si poslechněte některou z jejich mnoha skladeb.