Před sto lety šlo o zápas mezi USA a Velkou Británií. Letos se do boje o salátovou mísu zapojilo přes 100 států po celém světě. Vítěz ale může být jen jeden. Letos (dnes) je to teprve podruhé v historii Česká republika (Československo)!
Píše se rok 1900, v Belgii právě zavádějí povinnou školní docházku, Češi žijí v Rakousku-Uhersku. V Paříži byl poprvé použit termín „televize“, byl objeven prvek radon, gama záření nebo třeba krevní skupiny.
Loni se zrodila myšlenka mezinárodního střetnutí mezi Spojenými státy a Velkou Británií. Jistý Dwight Davis vytvořil hrací schéma a zakoupil stříbrný pohár (tzv. salátovou mísu). Tolik k úplným počátkům a světoznámé soutěže národních mužských týmů v tenise, které se od roku 1945 začalo říkat Davis Cup podle jejího zakladatele.
Na podzim roku 2012 pořádala Praha finálový zápas jubilejního 100. ročníku Davis Cupu, který probíhal ve dnech 16. -18. listopadu v O2 Areně. Náš Davisový tým se utkal s obhájcem titulu Španělskem. Lístky na 14 tisíc míst byly během jednoho dne rozprodány. Dělily se do tří cenových kategorií podle pater v Areně – stály od dvou do osmi tisíc korun na všechny tři dny.
Československo poprvé nastoupilo v roce 1921, za svou dlouholetou účast se zatím dvakrát umístilo na druhém místě v letech 1975 a 2009, zlato jsme získali v roce 1980 a hlavně letos – v roce 2012!!! O vítězství se postarali Tomáš Berdych a Radek Štěpánek. Česká republika se tak stala první evropskou zemí, která v jednom roce vyhrála Fed Cup i Davis Cup.
Pořadatel finálového zápasu má právo zvolit místo a především povrch, na kterém budou zápasy probíhat. Češi pro letošek strategicky zvolili tvrdý rychlý povrch místo antuky, jelikož moc dobře sledovali hru svých protivníků. Podmínkou sportovní haly je pouze blízkost mezinárodního letiště a určitá kapacita. První den se podle tradice uskutečnily dva single zápasy, druhý den – v sobotu – jeden debl (čtyřhra) a v neděli opět dva singly. Davisův pohár vyhraje tým, který vyhraje alespoň tři zápasy.