Divadelní sezóna v Mladé Boleslavi

Než se kdokoliv z nás nadál, rok se s rokem sešel a téměř za měsíc je tu září. Září – měsíc, který znamená konec bezstarostných radovánek a pro nás studenty začátek povinností. Tam, kde něco končí, však jiné začíná. Kromě začátku školního roku, začíná i další sezóna. Pro sportovce sportovní, pro herce divadelní – sezóna 2012/2013.

 

V Mladé Boleslavi funguje divadelních seskupení několik, ale tím hlavním a profesionálním je samozřejmě mladoboleslavské divadlo.

 

V nadcházející sezóně 2012/2013 je na plánu městského divadla připraveno 6 premiér zahrnujících klasiky, komedie i moderní, současné inscenace. Celá sezóna bude mít motto: „Hledání pokladů“. Co bude onen „poklad“ je otázka pro každého z nás.

 

Sezónu otevře 12. října rodinná komedie v režii Petra Mikesky Cantervillské strašidlo aneb sudba sira Simona (Oscar Wilde). Insceance by měla být zajímavá pro všechny věkové skupiny, od dětí až po jejich prarodiče.

Další premiéra nás z prosincového počasí na chvíli zavede až na Divoký Západ, kde budeme svědky komedie Limonádový Joe (Jiří Brdečka). Tento divadelní kus bude v režii Natália Deáková, mladé režisérky, která mj. spolupracuje s Divadlem Na Vinohradech, ND Brno aj. Nechme se překvapit, s jakými nápady přijde k nám do Mladé Boleslavi.

 

 

Z jara se na boleslavském jevišti objeví titul Jenůfa, který měl být uveden v již minulé divadelní sezóně. České drama Gabriely Preissové nás provádí životem mladé vesnické dívky a pojednává o lidských prioritách a životních hodnotách vůbec.

 

 

Jenůfa

Jenůfa

 

 

 

Další premiérou bude Úplné zatmění (Christopher Hampton). Příběh o dvou básnicích, lásce, násilí a nenávisti bude v režii uměleckého šéfa MDMB Pavla Kheka.

 

Leonardo DiCaprio (1995)

Leonardo DiCaprio (1995)

Předposlední inscenace je označována jako „trhák světových jevišť“. Touto inscenací je Bůh masakru (Yasmina Reza) v režii Petra Svojtky. Zmíněná francouzská dramatička Yasmina Roza, spisovatelka a herečka zároveň, je v dnešní době označována za novodobého Moliéra (např. Scapinova šibalství). Příběh o lidské povaze a charakteru, který se leckdy projeví až v extrémních situacích, je komedií. Vede ale také k zamyšlení nad lidským chováním.

Tou poslední, a mnou nejvíce očekávanou, premiérou bude shakespearova komedie Zkrocení zlé ženy (režie: Pavel Khek). O tom, že příběh pojednává o Kateřině, ví snad každý. Avšak pro diváka může být velkým lákadlem fakt, že premiéra se uskuteční 21. června 2013 na romantickém hradě Kost v Českém Ráji.

 

Elisabeth Taylor v roli Kateřiny (1967)

Elisabeth Taylor v roli Kateřiny (1967)

 

Kromě výše zmíněných premiér se vedení mladoboleslavského divadla rozhodlo více otevřít divadlo veřejnosti. Novými projekty by měly být například Ples v divadle, Galavečery, Klub přátel divadla, dále pak zejména pro studenty cykly autorského čtení či profesionální workshopy všeho druhu.

 

Jak vidíte, nadcházející sezóna v Městském divadle Mladá Boleslav bude více než zajímavá. Nechme se tedy překvapit, co pro nás divadlo přichystá. Prozatím si užívejme dny plné slunečného počasí a těšme se, co nového nám MDMB přinese.

 

 

(Zdroje: www.mdmb.cz, Tisková zpráva)