Když se řekne Kamelot aneb legenda ožila

Většině z nás se při označení „Kamelot“ vybaví pevnost, na které sídlili Rytíři Kulatého stolu. Ta se měla údajně nacházet nedaleko dnešního Chesteru v Británii. Nebojte, tak daleko my naštěstí nemuseli. Pokud jsme se chtěli podívat na Kamelot, stačila nám pražská Lucerna!

 

 

 

 

 

V tomto případě je Kamelotem míněna brněnská folková skupina, která začátkem prosince oslavila 30. narozeniny v budově pražské Lucerny. Snad největším lákadlem pro fanoušky z celé republiky byl fakt, že skupina bude právě tento večer hrát v úplně původním složení s výjimkou Radomila „Bůčka“ Michala, který už bohužel není mezi námi -

Roman Horký, Vladimír Chromeček, Věra Horká-Kudrnová a Jaroslav „Kelly“ Zoufalý.

 

Kamelot v původním složení

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak to všechno začalo?

 

Začalo to stejně jako u mnoha jiných kapel. Na začátku pár talentovaných nadšenců Horký – Michal, kteří měli chuť vrhnout se do psaní písniček a založit kapelu, kterou bude znát každý, komu hudba něco říká. Zkrátka chtěli dobýt svět… A tak v roce 1984 vznikla skupina Kamelot, která se začala automaticky řadit do skupiny folk a country. Postupem času se však toto označení stalo poměrně diskutabilním, protože Roman Horký (textař a skladatel všech písní Kamelotu) přišel s naprosto nespecifikovatelným stylem písní. Jednou to bylo klasická country, podruhé zas píseň moderního ražení.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Někde jsem zaslechla názor, že všechny skladby, které Roman Horký napsal (mimochodem něco okolo tříset písní), mu sloužily jako deník. A když si člověk přečte něco z jeho života a zaposlouchá se do pár cédéček, kterých mimochodem Kamelot nahrál víc než dost, nezbyde mu nic jiného, než s touto myšlenkou souhlasit. 

 

Roman Horký - leader skupiny

 

 

Co všechno Kamelot dokázal za uplynulých 30 let…

 

Za těch dlouhých 30 let odehrál Kamelot přes tisíc vystoupení v ČR i v zahraničí.  Nahrál 22 CD, z toho 11 získalo ocenění Zlatá deska, jedno CD také Platinovou desku. Avšak největším úspěchem bylo vůbec první album Zachraňte koně, kterého se prodalo přes 96 000 kusů, za což si vysloužilo ocenění Multiplatinová deska. 

 

 

Největším úspěchem bylo úplně první vydané album Zachraňte koně, kterého se prodalo přes 96 000 kusů!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V roce 2009 se skupina vydala na turné „O 106″. Toto rekordní turné trvalo 105 dní a skupina odehrála 110 koncertů, každý v jiném městě. Jak vidíte sami, hrálo se OSTOŠEST! A myslím, že každý, kdo v ruce držel kytaru a snažil se zmáčknout sem tam nějaký ten akord, musí hluboce smeknout a politovat jejich prsty. Za toto turné si skupina „odnesla“ zápis do pelhřimovské knihy rekordů.

 

Album Mořská sůl bylo představeno na turné, které se svou délkou a množství odehraných koncertů zapsalo do pelhřimovské knihy rekordů.

 

 

 

9. 12. 2012 – 18.00 – Lucerna Praha

 

Samotný nedělní téměř čtyřhodinový koncert k již zmíněnému výročí byl beznadějně vyprodaný. V první části zahráli a zazpívali tři předkapely. Zástupcem starších byl FOLKTEAM, za ty co jsou „ve středním věku“ kapela Pozdní sběr a těmi nejmladšími byla skupina Marien, coby jedna polovina rozpadnuvších se Poupat. 

 

V průběhu večera zazněly především nejznámější písně Kamelotu jako Zachraňta koně, Když vlaky jedou, Zpátky pár let, Zavolala, Země antilop, Čas rozchodů nebo třeba Ahoj, Peggy! Na jevišti si společně oslavenci zahráli hosté, kterými byl Petr Bendl, Ilona Csáková a další.

 

 

Česká hudební scéna by bez Kamelotu a bez RH faktoru nebyla hudební scénou. Je to zkrátka dílek do skládačky.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeden z členů předkapel prohlásil, že česká hudební scéna bez Kamelotu a  bez RH faktoru (Roman Horký faktor), by nebyla žádná hudební scéna. Je to dílek pomyslné skládanky. Skupina totiž v dnešní době patří mezi špičku hudební scény, a přestože ze svého okolí moc lidí, kteří by Kameloty poslouchali, neznám, můžu říct, že skupina má fanoušky napříč všemi generacemi. Ve vyprodané Lucerně, kde nebylo místo už ani k stání, se to jen hemžilo mladými lidmi.

 

Takže, žádný sraz starců na chmelu! 

 

Kamelot dnes patří ke špičce hudební scény.

 

 

 

 

Myslím, že když se za sebou Roman Horký a také všichni stávající či bývalí členové skupiny ohlédnou, vidí část svého života a velký kus práce, který odvedli. Ostatně dvacet minut stojící Lucerna a lidé zpívající „Zachraňte koně“ tak, že muzikanti nakonec mikrofony vůbec nepotřebovali, mluví za vše.

 

Nebojím se tedy tuto skupinu držící se na špici české hudební scény již dlouhých 30 let nazvat fenoménem. Dodatečně jim k jejich kulatinám gratuluji, a přeji do budoucna spousta vyprodaných sálu a věrných diváků, přeci jen – jsou teď v těch nejlepších letech, ne?