dánský snímek Teddy Bear: pod horou svalů se skrývá Mazel

Co se vám vybaví pod pojmem „kulturista“? Mně osobně naolejovaná hora svalů. Že by se uvnitř mohla skrývat citlivá duše hledající lásku a porozumění?

Dennis, hlavní hrdina celého snímku, bydlí v domku poblíž Kodaně se svojí stařičkou neurotickou matkou. Jenže už mu dávno není  –náct, táhne mu na čtyřicet. Ačkoliv je profesionálním kulturistou, touží po normálním spokojeném životě. Bez matky, s milovanou ženou. Jenže kupodivu má tenhle dvoumetrový kolos smůlu při hledání té pravé, nejspíš díky jeho neprůbojnosti a roztomilému ostychu. Jeho osamění mu neulehčuje ani jeho náladová chladná matka, které musí hlásit veškeré své odchody a noční příchody domů. A příběh je na světě.

 

Aby toho nebylo málo, Dennisův starý zkostnatělý strýc odjel z dovolené v Thajsku s krásnou snoubenkou, kterou si zanedlouho vezme. A tak se Dennis rozhodne zkusit své štěstí v exotickém Thajsku. Tam ale naráží na nepochopení místních prodejných Thajek, které si Dennis ve snaze poznat je blíž a povídat si s nimi nejprve kupuje na noc. A tak se dostává do trapných situací, se zmatenými prostitutkami si nesmělý Dennis neví rady. Abych to zkrátila, nakonec si v Thajsku přece jen najde partnerku.

 

I Mazel našel svou pravou lásku

Očekávaný konflikt s nekompromisní matkou vyvrcholí tím, že se její jediný milovaný syn i přes různé vyděračské techniky spolu s cizokrajnou kráskou odstěhuje.

 

Hlavní postavu celého snímku bravurně ztvárnil neherec, dánský amatérský kulturista Kim Kold. Moc toho nenamluví, od prvního momentu na vás skutečně působí jako roztomilý medvídek.

 

I kulturisté mohou být sympaťáci!

Fandíte mu, aby se zbavil matky a byl šťastný. Prožíváte s ním každou chvilku jeho příběhu. Místy úsměvný psychologický snímek protkaný silnými emočními scénami si během několika minut získal ne jednoho festivalového návštěvníka. Filmů a scénářů přibližující často složitý vztah matky a syna mají jistě hollywoodští tvůrci plné šuplíky. Dánští nezávislí tvůrci ale zbytečně nevytváří kýčovité scény, posadí diváka před hotovou věc, nechají ho vtáhnout do děje a už nepustit. Snímek působil v řadě často těžko pochopitelných příběhů jako příjemná oddychovka. Ačkoliv se z karlovarského promítacího sálu neozývaly salvy smíchu, ani netekly vodopády slz, film vyvolal spoustu emocí. Nečekejte tedy zábavu, ale spíš důvod k zamyšlení nad otázkou, jak je těžké najít pravou lásku, pokud vyčníváte z řady svými tělesnými mírami a svalovou hmotou, do jaké míry nám naše hodné  a starostlivé maminky ovlivňují život a kdy je načase vzít nohy na ramena. ;)