Volby 2012: Máme, co si zasloužíme.

Letošní volby nemusely dopadnout tak, jak dopadly. Bohužel jsem se kvůli své neplnoletosti nemohl zúčastnit. Proto dost dobře nechápu, jak se mohl někdo dobrovolně vzdát možnosti zasáhnout do politické scény, vyjádřit svůj názor a tím se aktivně zapojit do demokracie, kterou jsme si vlastně docela nedávno vybojovali po čtyřicetiletém útlaku komunistické strany.

Že jeden hlas nic nezmění? Nesmysl. Zapojte se aktivněji, oslovte veřejnost, sežeňte dav lidí a běžte klidně spolu dát hlas určité straně. A nebo si ušetřete čas a energii a přispějte svým JEDINÝM hlasem nezávisle na ostatních. Jednoduché, ne?

 

Nejde tu o jeden hlas, jde tu o vlastní svědomí. I když jsem letos volit nemohl, už teď vím, že si chci po každých volbách říct: „Ano, možná volby nedopadly podle mých představ, ale udělal jsem vše pro to, aby to tak nebylo.“ A tak by podle mého názoru měl volby vnímat každý.

 

Vždycky jsem si říkal, že až přijde čas naší generace, komunisté nebudou mít šanci. Opak se stal pravdou. My si můžeme stěžovat nebo nadávat na nízkou volební účast, ale to je tak všechno. Máme to, co si zasloužíme. Dokud se totiž mladí neodlepí od počítačů a hospodští povaleči od svých zvětralých piv, budeme válcováni staršími přesvědčenými komunisty. Není se čemu divit, zřejmě berou volby jako svou povinnost (stejně tak tomu přece v druhé polovině minulého století bylo), což je samo o sobě chvályhodné.

Na druhou stranu možná přehlížejí desítky demokratických stran jen proto, že jejich děti nemůžou sehnat práci. Absurdní. Snad bych se i smířil s tím, že starší generace pozapomněla, v jakém stavu byla naše republika před revolucí. Běhá mi ale mráz po zádech, když slyším své vrstevníky, jak svou předchozí volbu komunistů obhajují.

 

Profesoři vyučující dějepis si musí rvát vlasy. I my, středoškoláci s největšími předpoklady pro absolvování vysokých škol, se nezdráháme volit nedemokratickou stranu. Osobně to beru jako naprosté znehodnocení veškerého úsilí lidí, kteří se zapojili do boje proti komunismu. Úspěch komunistů vnímám především jako zesměšnění všech, kteří se stali obětmi minulého režimu. A to bychom si neměli nikdy dovolit, ať už jsou naše důvody sebevážnější. Ne, ani komunisté neudělají nic s korupcí, neprůhledností veřejných zakázek, nesmyslnou byrokracií. Volba komunistů je krok zpět.